دوشنبه 30 بهمن 1396       
 پژوهشکده های مجازی
 آمار سایت
بازدید کل:31486037 نفر
بازدید ماه پیش:62584 نفر
بازدید دیروز:591 نفر
بازدید امروز:695 نفر
افراد آنلاین:74 نفر
 
    
به مناسبت هفته تربیت بدنی مطرح شد:
عدم تحرک و فقر حرکتی منجربه مصرف دخانیات می‌شود/ ورزشکاران در برابر دلمردگی بیمه می‌شوند
ورزش عامل مهمی است که باعث افزایش شور و نشاط ورزشکار و امید به آینده می‌شود، همچنین فرد را سرزنده ساخته و او را در برابر دلمردگی بیمه می‌کند.
اخبار بازدید:۶۷۲ ۱۲:۲۸ ۱۳۹۵/۷/۲۶ .
به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی، به نقل از خبرگزاری سینا، هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت جامعه به ورزش‌های همگانی برگزار می‌‍‌‌شود.

 

هدف اصلی ورزش در ایران باستان تربیت جوانان بود

در میان کشورهای مشرق زمین، ایران، تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود، بیشترین اولویت را به تربیت بدنی و ورزش می‌داد، در یکی از کتاب‌های باستانی آمده است: ورزش در ایران باستان، با هدف سلامت، شادابی و آماده بودن برای دفاع از وطن پا گرفت و هدف اصلی آن، تربیت جوانان بود.

 

تیراندازی، کوه نوردی، شمشیرزنی، دو، اسب دوانی، شترسواری، ارابه رانی، مشت زنی، شنا و کشتی، در این مرز و بوم رواج داشت، پارسیان، شکار و شکارگاه را آموزشگاه حقیقی جنگ می‌پنداشتند و جوانان پارسی در شکار، سحرخیزی، بردباری در راه رفتن و دوندگی و تیراندازی، آمادگی روحی و چابکی را فرامی‌گرفتند.

 

ورزش عامل مهمی برای مبارزه با تنبلی و پرهیز از بیکاری است

توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در میان همه اقشار جامعه، به دلیل آثار سودمندی است که از این کار به دست می آید؛ چون ورزش مایه پرهیز از بیکاری، مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی‌های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری و نیز وسیله‌ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.

 

ورزش منجربه تعادل جسم و جان آدمی می‌شود

ورزش، بر جنبه‌های گوناگون فرد اثرمی‌گذارد، حرکات ورزشی، از یکسو قدرت و توانایی جسمانی ورزشکار را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر، باعث سلامت بدن انسان می‌شود؛ نعمتی که به تعبیر امام علی علیه السلام از زیادی مال بهتر است.

 

ورزش همچنین به تعادل جسم و جان آدمی می‌انجامد، با ورزش، انسان از روحی با نشاط برخوردار می‌شود و روح با نشاط، بدن را سرشار از طراوت و شادابی می‌سازد و البته بدن سالم هم، روح و جان را در دست‌یابی به مدارج کمال یاری می‌کند.

 

از طرفی نداشتن تحرک کافی و ورزش درزندگی آثار منفی برای انسان در پی دارد از جمله ابتلا به انواع بیماری‌های غیرواگیر که در جهان امروز شیوع زیادی پیدا کرده است.

 

وحید سبحانی، متخصص پزشکی ورزشی، عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص در گفت‌وگو با خبرنگار سینا علت عمده بیماری‌های قلبی و عروقی را فقر حرکتی و عدم تحرک عنوان کرد.

 

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص گفت: متأسفانه امروزه با زندگی ماشینی فقر تحرکی روبه فزونی است وتوصیه‌ می‌کنیم که افراد باید در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط و ۹۰ دقیقه ورزش داشته باشند، در حالی که اکثر خانواده‌های ایرانی وزرش نمی‌کنند.

 

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص با بیان اینکه فرهنگ‌سازی عامل مهمی برای کاهش این مشکل است اشاره کرد: متأسفانه مردم جامعه ما هنوز به این اعتقاد و باور نرسیده‌اند که فقر حرکتی یکی از هفت یا هشت ریزفاکتور برای بیماری‌های قلبی و عروقی به شمار می‌آید.

 

عدم تحرک و فقر حرکتی مساوی با مصرف دخانیات

این متخصص پزشکی ورزشی تأکید کرد: افراد باید به این موضوع که ورزش کردن از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند ایمان بیاورند چرا که عدم تحرک و فقر حرکتی مساوی با مصرف دخانیات است.

 

سبحانی همچنین به دلایل شیوع کمردرد اشاره کرد و مهمترین آن را ضعف عضلات محوری بدن و نداشتن ورزش متناوب و مناسب دانست.

 

عضلات محوری بدن افرادی که ورزش نمی‌کنند ضعیف است

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص با اشاره به اینکه بعضی از افراد به دلیل تمرینات ثبات یا عضلات محوری دارای بدن قوی هستند که کمتر به دردکمر مبتلا می‌شوند، ادامه داد: عضلات محوری بدن یعنی عضلات عمقی شکم و کمربند لگنی در صورت محکم بودن از ثبات خوبی برخوردار هستند و ستون فقرات را دربرگرفته و ازمشکلات دیسکوپاتی جلوگیری می‌کنند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: عضلات محوری بدن افرادی که ورزش نمی‌کنند ضعیف است و با کوچکترین حرکات غیرمعمول باعث اسپاسم عضلات و مشکلات ستون فقرات مانند دیسکوپاتی‌ها می‌شود.

 

افزایش شور و نشاط ورزشکار و امید به آینده از نتایج روانی ورزش است

ورزش، همان طور که بر جسم آدمی تأثیر می‌گذارد، بر روح و روان او هم تأثیر دارد، یکی از نتایج مفید ورزش بر روی شخصیت افراد، افزایش اعتماد به نفس است، ورزشکاران موفق، خود ساخته بوده و در برابر مشکلات، مقاوم تر هستند.

 

از دیگر نتایج روانی ورزش، افزایش شور و نشاط ورزشکار و امید به آینده اوست، آدمی با ورزش کمتر به دام گناه می‌افتد و به عادت‌های زشت، مثل اعتیاد دچار نمی‌شود.

 

از دیگر آثار روانی ورزش، ویژگی ضدّ خمودگی و افسردگی آن است ورزش، ورزشکار را سرزنده ساخته و او را در برابر دلمردگی بیمه می‌کند.

 

انتهای پیام/


قدرت گرفته از سایت ساز سحر