دوشنبه 30 بهمن 1396       
 پژوهشکده های مجازی
 آمار سایت
بازدید کل:31486004 نفر
بازدید ماه پیش:62584 نفر
بازدید دیروز:591 نفر
بازدید امروز:662 نفر
افراد آنلاین:4 نفر
 
    
واکنش سرشناس‌ترین چهره پزشکی ایران به کمپین روزه‌خواری؛
تشکیل کمپین روزه‌خواری، کار بسیار احمقانه‌ای است/تحقیقات اروپاییان، منافع روزه‌داری را کشف کرده است
دکتر محمدرضا کلانتر معتمدی، پزشک ایرانی و فوق تخصص جراحی عروق از آمريكا، در واکنش به تشکیل کمپین روزه‌خواری، این کار را بسیار احمقانه‌ خواند و به نتایج تحقیقات اروپاییان مبنی بر افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها بر اثر روزه‌داری اشاره کرد.
مقالات بازدید:۱۲۱۷ ۱۲:۳۱ ۱۳۹۵/۳/۲۲ .

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی به نقل از خبرگزاری سینا؛ گردش ماه‌ها دوباره نوید ماه میهمانی خدا را به ما داد و شور و شوقی در بین مردم مسلمان برای بهره‌گیری هرچه بهتر از این ماه ایجاد کرد؛ اشتیاقی که با وجود تقارن ماه رمضان در این سال‌ها با ماه‌های گرم سال و طولانی بودن روزها نه تنها کم نشده است، بلکه انگار هرچه روزه‌داری سخت‌تر می‌شود مردم روزه‌دار خود را خالص‌تر در برابر معبود خود می‌یابند و می‌خواهند بندگی خود را در برابر آیه کُتِب علیکُمُ الصیام (روزه را بر شما واجب کردیم - بقره /183) بیشتر به خالق خود اثبات کنند.

 

هتاکان این بار با کمپین "ما همه روزه خواریم" به میدان آمده‌اند

اما متاسفانه هرچه مسلمانان بیشتر به انجام واجبات دینی خود اهتمام می‌ورزند، دشمنان که آوازه آنها عمدتاً از بیرون مرزها به گوش می‌رسد با سوء‌استفاده از مشکلات زندگی برخی مردم و تهییج احساسات آنها، سعی در نابود کردن پایه‌های اعتقادی مسلمانان به ویژه جوانان دارند؛ هتاکان این بار با کمپین "ما همه روزه خواریم" به میدان آمده‌اند.

 

در واقع، روزه‌خواری یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی است که و باعث از بین رفتن حقوق روزه‌داران می‌شود اما متاسفانه هر سال شاهد افزایش مساله روزه‌خواری در ملأ عام هستیم و بهانه بسیاری از قبح شکنان، "گرم بودن هوا، ساعات طولانی روز و مشغولیت‌های کاری افراد" است.

 

خبرنگار سینا، با درنظر گرفتن بهانه‌های روزه‌خواران، به سراغ "دکتر محمدرضا کلانتر معتمدی، یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های پزشکی تاریخ ایران" که دارنده بورد تخصصی جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق از آمريكا است، رفت تا از وی درباره روزه‌داری و مشغولیت‌های متعدد کاری وی سوال کند؛ بعید است روزه‌خواران به اندازه دکتر کلانتر معتمدی که درحال حاضر دبير فرهنگستان علوم پزشكی؛ رئيس بخش جراحی عمومی و جراحی عروق بيمارستان شهدای تجريش؛ دبير هيئت ممتحنه رشته تخصصی جراحی عمومی؛ رئيس انجمن جراحان عروق ايران و دبير هيئت ممتحنه رشته فوق تخصصی جراحی عروق است، مشغولیت ذهنی و کاری داشته باشند.

 

این پزشک برجسته ایرانی می‌گوید: در این چند روز اول ماه مبارک رمضان، برخی شب‌ها تا ساعت 10 شب در اتاق عمل بوده‌ام و تا ساعت‌ها پس از اذان مغرب موفق به افطار نشدم؛ به نظر من، تشکیل کمپین روزه‌خواری، کار بسیار احمقانه‌ای است.

 

روزه‌داران، مقاومت بیشتری در برابر بیماری دارند

به گفته وی، اروپایی‌ها پس از بررسی همه نیازهای تغذیه‌ای خود در طول سال و مقایسه با افرادی که هر سال روزه‌داری را تجربه می‌کنند، دریافتند؛ افرادی که روزه نمی‌گیرند درصورت بیماری، نخواهند توانست همانند افرادی که روزه‌داری را تجربه می‌کنند در مقابل بیماری‌ها مقاومت داشته باشند.

 

دکتر محمدرضا کلانتر معتمدی، با اشاره به نتایج این تحقیقات، افزود: اروپاییان به خوبی تشخیص داده‌اند که در شرایط سختی که بدن هورمون‌های مختلف بیشتری ترشح می‌کند و یا به خاطر بیماری، تغذیه افراد دچار مشکلاتی می‌شود، افرادی که روزه می‌گیرند آمادگی لازم برای تحمل شرایط را خواهد داشت؛ بنابراین روزه‌داری نه تنها با سلامتی مغایرت ندارد بلکه بدن را سالم‌تر نیز نگه می‌دارد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیشگیری و حفظ سلامتی همواره بهتر از اینست که انسان دچار بیماری شود و بعد به فکر درمان باشد و روزه‌داری یکی از راه‌های پیشگیری از بیماری‌هاست و باید با تفکری که می‌گوید روزه گرفتن باعث ضعیف شدن جسم می‌شود، مقابله کرد.

انتهای پیام/


قدرت گرفته از سایت ساز سحر